Lowood Shire Council 1912-1916 Lowood Shire Council 1912-1916

ESTABLISHMENT:

Lowood was sited particularly badly on the boundaries of three shires – Walloon, Tarampa and Esk. The Lowood Shire was formed on 19 January 1912, Lowood Shire was created out of all three and parts of Laidley. The election of members was held in March 1912 and the first meeting held on Wednesday 27 March 1912 at 12 noon.  Lowood Shire was abolished in 1916.

Chairmen


Matthew Owen Kavanagh

1912 - 1913

Matthew Kavanagh died 22 March 1924 aged 48 years, he is buried at the Glamorgan Vale Cemetery.

Matthew Owen Kavanagh was a prominent businessman and public official. He was Chairman of Walloon Shire Council until 1911, Chairman of Lowood Shire Council 1912-13 and Esk Shire councillor 1917-21.

Ernest Cooper Nunn

1913 - 1915

No Information Available 

Neils Jensen Linde

1915 - 1916

No Information Available 

Otto Theodor Sakrzewski

1916 until abolition

Mr Sakrzewski died on 9 December 1954 aged 73 years. His memorial is at Mt Thompson Gardens and Crematorium, Brisbane.
He owned a general store in Lowood and was also an auctioneer. In 1924, Mr Sakrzewski and his family moved to Brisbane, where he operated a successful general store and merchant business.

 

Councillors

Surname

First Name

Division

Dates

Banff

Federick William

 

1912 - 1915

Beutel

Ernest Christian Frederick

2

1912 - 1914 (unconfirmed)

Feldahn

August

1

1912 - 1916

Fox

Samuel John

 

1915 – January 1917

Hine

Alfred Edwin

 

1916 – January 1917

Kavanagh

Matthew Owen

LSC

1912 - 1915

Kohler

Johann

 

1912 - 

Linde

Neils Jensen

 

1912 – Feb 1916

Noland

J

 

Died June 1915

Nunn

Ernest Cooper

1

1912 - 1916

Sakrzewski

Otto Theodor

1

1912 - 1916

Tapsall

John

1

1915 – January 1917

Truloff

Carl Federick

 

1912 – January 1917